Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych w województwie zachodniopomorskim (23.10.2019)

W ramach Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych „Odkryj swój talent” nauczyciele oraz uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Goleniowie aktywnie włączyli się do tego przedsięwzięcia. Zostały zorganizowane „Dni otwartych drzwi ”. W ramach warsztatów odwiedzili nas uczniowie szkół podstawowych. Spotkania odbywały się w dniach:

         16.10.2019 -  warsztaty informatyczne - modelowanie oraz oblatywanie samolotów, programowanie, wirtualna rzeczywistość oraz odnawialne źródła energii i termowizja. Warsztaty były podzielone na dwa bloki. Gośćmi pierwszego bloku byli uczniowie szkoły podstawowej z klas 1-3, natomiast drugiego bloku uczniowie klas 5-8.

 W ramach pierwszego bloku uczniowie uczestniczyli w dwóch rodzajach warsztatów:

1. Programowanie - Na zajęciach z programowania dzieci wcielały się w rolę programisty i programu. Ich celem było precyzyjne wydawanie poleceń a następnie ich realizowanie. Kolejnym etapem było zapoznanie się z platformą edukacyjną code.org a na koniec bawiły się w programowanie ruchów kartonowych robotów na planszy CodyRoby.

2. Modelowanie i oblatywanie samolotów. Podczas tych warsztatów uczniowie używając programów symulacyjnych modelowali i oblatywali wirtualny świat własnymi konstrukcjami samolotów. Bawili się również programami graficznymi z użyciem tabletów graficznych, poznali technologię drukowania 3D. Poznawali i uczyli się podstaw obsługi programu symulacyjnego, z którego korzystali z pomocą instruktorów – swoich starszych uczennic i uczniów naszej szkoły. Dla pilnych na koniec odbywał się quiz. Zwycięzcy dostawali nagrody w postaci wydruków z naszej drukarki 3D, a dla tych, którym się nie udało odpowiedzieć dobrze były nagrody pocieszenia. Dzieci były zafascynowane, co sprawiło, że ochoczo zabierały się do pracy z programem symulacyjnym i budowali własne modele. Na zajęciach uczniom pomagało dziesięciu instruktorów (uczniów klasy informatycznych). Zabawa sprawiała dużą frajdę i zadowolenie wzbudzając zdrowe emocje.

W ramach drugiego bloku uczniowie również mieli możliwość uczestniczyć w dwóch rodzajach warsztatów:

1.Odnawialne źródła energii i termowizja. W ramach zajęć młodzież miała możliwość przeprowadzenia doświadczenia, którego celem było sprawdzenie, pod jakim kątem powinien być ustawiony panel fotowoltaiczny żeby wytworzył jak najwięcej energii. Dodatkowo można było zapoznać się z kamerą termowizyjną oraz złożyć od podstaw model turbiny wiatrowej o poziomej osi obrotu.

2. Wirtualna rzeczywistość. W ramach tych zajęć uczniowie mieli możliwość skorzystania z rzeczywistości wirtualnej. Oglądali, bawili się i tworzyli, za pomocą okularów Oculus Rift. Przenosili się do świata stworzonego w całości w komputerze. Pokazuje to możliwości tworzenia grafiki w przestrzeni trójwymiarowej oraz daje możliwość eksploracji światów normalnie dla nas niedostępnych.

 W tym dniu odbyły się również warsztaty: Czy moje dane są bezpieczne w sieci? W ramach programu „#Twoje dane Twoja sprawa”. Zajęcia rozpoczęły się od wyjaśnienia pojęcia danych, a następnie dzieci obejrzały film, po czym uczestniczyły w rozmowie. Jak na uczniów drugiej klasy, znajomość zagadnienia nie była im całkowicie nieznana. Potrafiły udzielić odpowiedzi na pytanie:, Co to są dane? Czy w Internecie są one bezpieczne? Czas zajęć szybko minął a drugoklasiści okazali się „małymi znawcami”.

16 października odbyły się również warsztaty kulinarne. Uczniowie naszej szkoły uczyli młodszych kolegów jak w praktyce wykorzystuje się takie procesy technologiczne jak smażenie i pieczenie. Goście bardzo chętnie pomagali starszym kolegom w pieczeniu babeczek i smażeniu pysznych naleśników z dżemem. Po skończonej pracy wszyscy z apetytem zajadali smakołyki.

17.10.2019 obyły się warsztaty hotelarskie - „Obsługa gości w recepcji”.  Uczniowie mieli możliwość obejrzenia scenek sytuacyjnych przedstawionych przez uczniów klasy 3 technikum. Temat zajęć: „Obsługa gości w recepcji”. Po obejrzeniu scenek nasi goście mogli z rozsypanek ułożyć w odpowiedniej kolejności procedury obsługi gości.

17.10.2019 odbyły się warsztaty logistyczne – formowanie ładunku na paletach i naczepach z wykorzystaniem prezentacji i klocków oraz znakowanie opakowań jednostkowych i opakowań transportowych. Warsztaty były podzielone na dwa bloki.

Uczniowie mieli możliwość sami zaprojektować opakowanie i odpowiednio je oznakować, tak, aby sprawnie manipulować towarem w trakcie transportu i przechowywania. W drugim bloku tematycznym uczniowie zapoznawali się z zasadami prawidłowego formowania ładunków na paletach oraz rozmieszczania uformowanych ładunków w naczepie transportowej. Warsztaty były prowadzone przez uczniów z klasy 4 technikum.

Wszystkim dziękujemy za tak liczne przybycie oraz uczniom i nauczycielom za sprawne prowadzenie warsztatów.

galeria zdjęć

« poprzedniawróćnastępna »

dane kontaktowe

ul. Maszewska 6, 72-100 Goleniów
tel./fax 91 418 2821
sekretariat czynny w godz. 7.15-15.15 ul. Maszewska 6

ul. Niepodległości 1, 72-100 Goleniów
tel./fax 91 418 0050, wew. 21
sekretariat czynny w godz.7.00 - 15.00 ul. Niepodległości 1 

e-mail: sekretariat@zs1goleniow.edu.pl
www: zs1goleniow.edu.pl

 

galeria zdjęć
pływalnia Fala Goleniów

kalendarz wydarzeń

Lipiec, 2020
PnWtŚrCzPtSN
293012345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112

poprzedni msc dzisiaj następny msc

newsletter

Bądź na bieżąco! zapisz się do naszej listy wysyłkowej, aby otrzymywać informacje o aktualnościach na stronie.