14 kwietnia - Święto Chrztu Polski (13.04.2021)

Od dwóch lat Polacy mają okazję do państwowych obchodów  rocznicy chrztu Polski. Wspomniane święto jest  stosunkowo nowym  świętem w kalendarzu  państwowych uroczystości . Od dwóch lat obchodzimy je  14 kwietnia , dlatego wielu Polaków jeszcze nie wie, że tego dnia upamiętniamy moment przejścia Polan na wiarę Chrystusa. Nowe święto według pomysłodawców  ma być "okazją do zadumy i refleksji nad odpowiedzialnością za naszą przyszłość".

Święto Chrztu Polski to święto ustanowione na pamiątkę przyjęcia chrztu przez pierwszego historycznego władcę Polski – Mieszka I. Prawdopodobnie  miało to  miejsce 14 kwietnia 966 roku. Słowo „prawdopodobnie” jest  najbardziej odpowiednim gdyż tak naprawdę nie ma źródeł historycznych, które by potwierdzały dokładność tej daty. Trzeba sobie uzmysłowić, że data dzienna, a nawet data roczna jest wykoncypowana. Wyliczono ją na podstawie kroniki biskupa merseburskiego Thietmara. Wiemy z niej, że Mieszko ochrzcił się albo rok, albo trzy lata po zawarciu małżeństwa z Dobrawą. Zapiska źródłowa jest niejednoznaczna, ale historycy uzgodnili, że Mieszko, jako gorliwy neofita, dał się ochrzcić już w rok po przybyciu na jego dwór czeskiej księżniczki Dobrawy co miało miejsce w 965 r. i jest potwierdzone w źródłach historycznych. Jeśli przyjąć, że był to właśnie  rok 965, to w roku następnym  Wielka Sobota, a więc  dzień, gdy święci się ogień i wodę oraz zwyczajowo odbywały się uroczystości chrzcielne wypadała 14 kwietnia .

Równie trudno wskazać miejsce przyjęcia chrztu przez Mieszka I i jego dwór. Część mediewistów uważa, że chrztu Mieszka dokonano poza granicami piastowskiej domeny. Wskazywana jest np. Ratyzbona, może nawet w obecności cesarza, jako ojca chrzestnego. Druga grupa historyków lokuje chrzest na terenie Wielkopolski, co wydaje się najbardziej prawdopodobne , gdyż chrzest  władcy powinien był pociągać za sobą innych poddanych, a więc musiał się odbyć  na oczach ludu. Ważny jest też argument wynikający z milczenia źródeł: odbywające się na terenie Cesarstwa Niemieckiego chrzty władców ościennych krajów były skrzętnie odnotowywane w źródłach pisanych. Zaś o chrzcie Mieszka nie ma w nich ani słowa. A przecież np. kronikarz Thietmar nie odmówiłby sobie przyjemności odnotowania faktu chrztu polskiego władcy na niemieckich ziemiach.

Tak czy inaczej  pomysłodawcy ustanowienia tego święta państwowego określili Chrzest Polski mianem "kluczowego wydarzenia w dziejach naszego Narodu i Państwa" i to na pewno nie podlega jakimkolwiek dyskusjom – szczególnie politycznym .