Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych (19.03.2024)

W ramach Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych nauczyciele oraz uczniowie? Zespołu? Szkół nr 1 w Goleniowie aktywnie włączyli się? do tego przedsięwzięcia. Zostały? zorganizowane?? „Dni Otwartych Drzwi ”. W ramach? warsztatów odwiedzili nas uczniowie? klas ósmych szkół podstawowych. Spotkania odbywały się  w obu budynkach :

W budynku przy ul. Maszewskiej odbyły się warsztaty informatyczne , modelowanie, programowanie i tworzenie stron internetowych ,,wirtualna rzeczywistość,  sublimacja.

W ramach tego dnia ?uczniowie uczestniczyli w następujących warsztatach:

1. Programowanie -?na zajęciach z programowania dzieci wcielały się w rolę programisty i programu. Ich celem było precyzyjne wydawanie poleceń a następnie ich realizowanie. Kolejnym etapem było zapoznanie się z platformą edukacyjną code.org a na koniec bawiły się w programowanie ruchów kartonowych robotów na planszy CodyRoby. Tak powinna wyglądać nauka programowania. Bezpośrednie doświadczenie zmysłami jak kod działa w praktyce. Zaświecenie diody lub głośny dźwięk buzzera jako rezultat działania kodu. Testowanie działania instrukcji "jeżeli" gdy fizycznie przybliżymy czujnik odległości do przeszkody a nie gdy abstrakcyjna zmienna przekroczy wartość na ekranie monitora.

2 . Wiedza na temat sprzętu komputerowego - Na zajęciach uczniowie sprawdzili  swoją wiedzę informatyczną (przy pomocy aplikacji  przygotowanej przez uczniów naszej szkoły). Poznali w praktyce kod ASCII, wykonali i przetestowali działanie układu elektronicznego wykonanego w symulatorze. Wykonali również kilka eksperymentów elektronicznych przy pomocy elektronicznego zestawu ćwiczeniowego oraz dokonali montażu podzespołów komputerowych. ?

3. Wirtualna rzeczywistość. W ramach tych zajęć?uczniowie mieli możliwość skorzystania z? rzeczywistości wirtualnej. Oglądali, bawili się i tworzyli, za pomocą okularów Oculus Rift. Przenosili się do świata stworzonego w całości w komputerze. Pokazuje to możliwości tworzenia grafiki w przestrzeni trójwymiarowej oraz daje możliwość eksploracji światów normalnie dla nas nie dostępnych. ?

4. Na zajęciach z sublimacji uczniowie dowiedzieli się trochę na temat tego, co to jest proces sublimacji i gdzie się w życiu codziennym spotykamy z tą techniką. Po krótkim wykładzie uczniowie mieli możliwość wygrzania sobie pamiątkowego kubka.

W budynku przy ul. Niepodległości  odbyły się ?warsztaty kulinarne, warsztaty hotelarskie oraz warsztaty logistyczno- spedycyjne.

?W ramach tego dnia ?uczniowie uczestniczyli w następujących warsztatach:

2. Warsztaty hotelarskie –  Odbyły się 4 spotkania z uczniami szkół podstawowych. Uczniowie zostali zapoznani z zawodem Technik Hotelarstwa , wymaganiami na egzaminie i umiejętnościami jakie się nabywa w trakcie pobierania nauki w zawodzie oraz perspektywami zatrudnienia na rynku pracy.

Na każdym spotkaniu uczniowie pod instruktażem uczennic klasy VTD, IITD, ITD uczyli się składania serwetek i dekorowania stołów. Na zajęciach zespoły inscenizowały procedurę zameldowania check in i wymeldowania gościa check out, następnie próbowali odtworzyć procedury w ćwiczeniach. Nasi goście nauczyli się rodzajów śniadań hotelowych, poznali zasady dress code pracownika recepcji, zapoznali się z podstawowymi skrótami hotelarskimi oraz dokumentacją hotelową, Dla utrwalenia wiadomości wypełniali grafik rezerwacji. Zajęcia praktyczne odbywały się w pracowni hotelarskiej w formie zabawy Po zakończonych spotkaniach uczniowie zwiedzili szkołę. Spotkania dały okazję do zapoznania się uczniów z ofertą edukacyjną naszej szkoły.

3.?W ramach warsztatów logistyczno – spedycyjnych klasy przygotowały zajęcia dla uczniów klas ósmych szkół podstawowych.? Tematem prezentowanym na zajęciach było ,,Opakowanie" oraz „Tworzenie paletowych jednostek ładunkowych”.? Uczniowie klas 3 TC oraz 2 TE prowadzili zajęcia, m. in. wyjaśniali z jakich materiałów wykonane może być opakowanie, jakie ma zastosowanie oraz jakie pełni funkcje w procesie logistycznym. Przestawiono podstawowe informacje oraz oznakowanie pojawiające się na opakowaniach. Na gości po wysłuchaniu krótkiego wykładu czekały interesujące zadania. Podzieleni w grupy musieli zaprojektować opakowanie jednostkowe wybranego produktu oraz wybrać znaki manipulacyjne umieszczone następnie na opakowaniu transportowym a także uformować pjł i dobrać do nich odpowiedni środek transportu.

Miło nam było gościć tylu uczniów, którzy z takim zapałem uczestniczyli we wspólnych zajęciach. Czekamy na Was we wrześniu ????.

Maj, 2024