Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych w województwie zachodniopomorskim (12.11.2018)

W ramach Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych ?Odkryj swój talent? nauczyciele oraz uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Goleniowie aktywnie włączyli się do tego przedsięwzięcia.

Zostały zorganizowane „Dni otwartych drzwi „ oraz spotkania z pracodawcami z lokalnego Rynku Pracy. W ramach warsztatów odwiedzili nas uczniowie szkół podstawowych oraz gimnazjalnych. Spotkania odbywały się w dniach:

07.11.2018 odbyły się warsztaty informatyczne - modelowanie oraz oblatywanie samolotów, programowanie Scratch i Arduino, wirtualna rzeczywistość oraz odnawialne źródła energii i termowizja. Warsztaty były podzielone na dwa blok. Gośćmi pierwszego bloku byli uczniowie szkoły podstawowej klasy pierwszej, drugiej oraz trzeciej, natomiast drugiego bloku uczniowie klas siódmych, ósmych szkół podstawowych oraz uczniowie gimnazjum.

W ramach pierwszego bloku uczniowie uczestniczyli w dwóch rodzajach warsztatów:

1. Programowanie Scratch i Arduino - dzieci uczyły się programowania w scratchu. Jest to prosty intuicyjny język. Uczniowie poprzez zabawę poznawały podstawy programowania.

2. Modelowanie i oblatywanie samolotów. Podczas tych warsztatów uczniowie używając programów symulacyjnych modelowali i oblatywali wirtualny świat własnymi konstrukcjami samolotów. Bawili się również programami graficznymi z użyciem tabletów graficznych, poznali technologię drukowania 3D. Poznali pierwszy produkowany seryjnie latający samochód wyprodukowany przez sławną włoską firmę produkującą samochody sportowe. Poznawali i uczyli się podstaw obsługi programu symulacyjnego, z którego korzystali z pomocą instruktorów – swoich starszych uczennic i uczniów naszej szkoły. Dla pilnych na koniec odbywał się quiz. Zwycięzcy dostawali nagrody w postaci wydruków z naszej drukarki 3D, a dla tych, którym się nie udało odpowiedzieć dobrze były nagrody pocieszenia. Dzieci były zafascynowane, co sprawiło, że ochoczo zabierały się do pracy z programem symulacyjnym i budowali własne modele. Na zajęciach uczniom pomagało dziesięciu instruktorów (uczniów klas informatycznych i branżowych). Zabawa sprawiała dużą frajdę i zadowolenie wzbudzając zdrowe emocje np. ,,Ja latam!”. Dzieci były tak bardzo zadowolone z przygotowanych zajęć, że nie chciały na koniec wychodzić z sali.

W ramach drugiego bloku uczniowie również mieli możliwość uczestniczyć w dwóch rodzajach warsztatów:

1.Odnawialne źródła energii i termowizja. W ramach zajęć młodzież miała możliwość wykonania doświadczenia z energii odnawialnej w postaci słońca. Poprzez wykonanie doświadczenia mogli sprawdzić, w jaki sposób cień drzew, chmur i innych obiektów może wpłynąć moc dostarczaną przez panele słoneczne. Dodatkowo każdy miał możliwość zapoznania się z kamerą termowizyjną oraz zapoznania z budową turbin wiatrowych poziomych.

2. Wirtualna rzeczywistość. W ramach tych zajęć uczniowie mieli możliwość skorzystania z rzeczywistości wirtualnej. Oglądali, bawili się i tworzyli, za pomocą okularów Oculus Rift. Przenosili się do świata stworzonego w całości w komputerze. Pokazuje to możliwości tworzenia grafiki w przestrzeni trójwymiarowej oraz daje możliwość eksploracji światów normalnie dla nas nie dostępnych.

W tym dniu również odbyły się spotkania pracodawców z lokalnego Rynku Pracy z uczniami. Przyszłe młode pokolenie mogło dowiedzieć się o specyfice pracy w danym zakładzie pracy, o możliwościach zatrudnienia oraz odbycia praktyk lub staży.

08.11.2018 obyły się warsztaty hotelarskie - „Tworzenie kart menu”. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z elementami kart menu, klasyfikacją i ich zawartością. Na podstawie wiedzy zdobytej na zajęciach, wykonali ćwiczenie, polegające na opracowaniu przykładowego menu oraz na stworzeniu szaty graficznej tej karty. Lekcja zakończyła się prezentacją wykonanych prac.

08.11.2018  odbyły się również warsztaty kulinarne. Dzieci i młodzież samodzielnie i od podstaw wykonali  drożdżowe rogaliki z marmoladą. Zapoznali się z zasadami pracy w pracowni gastronomicznej, z wyposażeniem i narzędziami używanymi w gastronomii oraz recepturą sporządzania rogalików. Wszyscy z bardzo dużym zaangażowaniem pracowali przy swoich stanowiskach, korzystając z pomocy uczniów  Technikum nr 1, kształcących się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych. Uczniowie wraz z opiekunami wychodzili z zajęć pod ogromnym wrażeniem. Zajęcia sprawiły uczestnikom wiele radości oraz umożliwiły zdobycie nowego doświadczenia. Wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że bardzo chętnie odwiedzą nas ponownie.

08.11.2018 - warsztaty logistyczno-spedycyjne – formowanie ładunku na paletach i naczepach z wykorzystaniem prezentacji i klocków edukacyjnych oraz znakowanie opakowań jednostkowych i opakowań transportowych. Warsztaty były podzielone na dwa bloki. Uczniowie mieli możliwość sami zaprojektować opakowanie i odpowiednio je oznakować, tak aby sprawnie manipulować towarem w trakcie transportu i przechowywania. W drugim bloku tematycznym uczniowie zapoznawali się z zasadami prawidłowego formowania ładunków na paletach oraz rozmieszczania uformowanych ładunków w naczepie transportowej. Warsztaty były prowadzone przez uczniów z klasy 3 technikum.

Wszystkim dziękujemy za tak liczne przybycie oraz uczniom i nauczycielom za sprawne prowadzenie warsztatów.