Szukamy dawcy szpiku dla Pani Joanny Piętki - Lewandowskiej nauczycielki naszej szkoły. (02.10.2020)

Nauczycielka języka polskiego z naszej szkoły walczy z ostrą białaczką szpikową. Organizujemy akcję rejestracji dawców do bazy Fundacji DKMS.

Podaruj część siebie drugiemu człowiekowi!

Organizujemy akcję rejestracji dawców do bazy Fundacji DKMS.

Pani Asia od wielu lat jest wolontariuszką Fundacji DKMS. Z zawodu i zamiłowania jest nauczycielką języka polskiego i wraz z koleżankami z grona pedagogicznego organizowała wiele akcji rejestracji potencjalnych dawców w naszejszkole. Nigdy nie przypuszczała, że role się odwrócą i kolejna akcja odbędzie się dla Niej. Od lutego 2019 roku jest  Pacjentką oddziału hematologii w Szczecinie.

Historia  choroby Pani Asi  jest długa. Po zrobieniu badań kontrolnych w zeszłym roku okazało się, że ma podwyższoną ilość białych krwinek, a po wykonaniu dalszych badań została postawiona diagnoza- przewlekła białaczka szpikowa. Potem pojawiły się kolejne problemy zdrowotne, a  białaczka z przewlekłej przeobraziła się w postać ostrą. Od czerwca Pani Asia przyjmuje chemioterapię. Niestety po 15 latach  musiała zrezygnować z pracy. Codziennie wymaga przetaczania krwi i płytek. Jak tylko Jej stan zdrowia się ustabilizuje, lekarze będą decydować o przeszczepieniu szpiku, a żeby było to możliwe, potrzebny będzie Dawca.

Pacjentów takich jak Pani Asia jest wielu.  Prawdopodobieństwo znalezienia „bliźniaka genetycznego” wynosi od 1:20 000, a przy rzadkim kodzie genetycznym wynosi nawet 1: kilku milionów. Zarejestruj się do bazy Fundacji DKMS, bo Twoja pomoc może uratować czyjeś życie, być może Jej?

Rejestracja jest bardzo prosta. Wystarczy pobrać pakiet rejestracyjny (pakiety dostępne są w sekretariatach w obu budynkach szkoły) i postępować zgodnie z załączoną instrukcją – pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka na trzy pałeczki oraz uzupełnić i podpisać formularz. Pakiet należy zwrócić do sekretariatu. Rejestracja jest całkowicie bezpłatna. Ważne, aby była to świadoma decyzja.

Kto się może zarejestrować?

Do bazy Dawców Fundacji DKMS mogą zarejestrować się wszystkie osoby o dobrym stanie zdrowia, między 18 a 55 rokiem życia, świadome i wyrażające zgodę na obie metody pobrania.

Są dwie metody pobrania materiału genetycznego do przeszczepienia

Pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej

(85% wszystkich pobrań)

Pobranie szpiku z talerza kości biodrowej
(15% wszystkich pobrań)

Okażmy wsparcie  Asi i Innym!

Pani Asia się nie poddaje. Skąd czerpie siłę na walkę z chorobą? Wspiera ją mąż Tomasz i 12- letnia córka Hania. Ma dla kogo żyć! Pozwól Jej znów cieszyć się życiem zawodowym, realizować plany, podróże i spełniać marzenia ze swoją  rodziną.

Daj szansę na drugie życie, zarejestruj się do Fundacji DKMS, może to Ty jesteś poszukiwanym bliźniakiem genetycznym?

Na oddziałach hematologicznych są tysiące osób, które zmagają się z nowotworem krwi. Szacuje się,  że w Polsce co 40 minut ktoś słyszy taką diagnozę, co daje ponad 13 000 osób rocznie. Blisko 700 Pacjentów kwalifikowanych jest do przeszczepienia szpiku od Dawcy niespokrewnionego. Wszystkie te osoby potrzebują Twojej pomocy.