Wycieczka do San Marino w ramach ERASMUS+ (01.04.2019)

Przy wsparciu programu Unii Europejskiej Erasmus+

Grupa uczniów z Zespołu Szkół nr 1 w Goleniowie, uczestniczyła w wycieczce do Republiki San Marino, którą uważa się za najstarszą istniejącą republikę świata, utworzoną w 301 roku. Położona jest w górzystym terenie wchodzącym w skład pasma Apeninów. Najwyższy szczyt Monte Titano osiąga wysokość 749 m n.p.m. San Marino utrzymuje dyplomatyczne i konsularne stosunki z wieloma państwami europejskimi i amerykańskimi, bije własne monety, wydaje swoje znaczki pocztowe i przyznaje odznaczenia.  Ze względu na górzyste położenie San Marino istnieją tam korzystne warunki do rozwoju turystyki. W mieście San Marino zachowały się średniowieczne domy, place i fortyfikacje. Gród otaczały mury obronne z licznymi bramami i basztami. Powyżej grodu na trzech wierzchołkach góry Titano zbudowano obronne zamki połączone murami. Pogoda dopisała, uczestnicy projektu byli pod ogromnym wrażeniem i zrobili dużo pamiątkowych zdjęć.

Wycieczka odbyła się w ramach projektu ERASMUS+ „Staże we Włoszech - szansą dla młodych na europejskim rynku pracy”.

A group of students from Zespół Szkół nr 1 in Goleniów went on a trip to the Republic of San Marino, which was founded in 301 so it is claimed to be the oldest constitutional republic in the world.  It is situated on the northeastern side of the Apennine Mountains. The highest  point in the country, the summit of Monte Titano, is 749 m above sea level.  San Marino maintains diplomatic and consular connections with many European and American countries, it coins own currency, prints post stamps and gives honours. Because of mountainous  location  it has  excellent conditions for tourism development. In the city of San Marino,  there are very well preserved medieval houses, squares and    fortifications.  It used to be surrounded by defensive walls with a lot of towers and gates.  Above the city, on Monte Titano’s  summits,  3 castles connected with defensive  walls were built  in the 13th century. San Marino is definitely worth visiting. The weather was perfect to visit this amazing place, everybody was impressed and took a lot of photos.

The trip was organised within the Project ERASMUS+ „STUDENT TRAININGS IN ITALY – AS A CHANCE FOR THE YOUNG  ON THE EUROPEAN LABOUR MARKET”.

31.03.2019

Izabela Dudziec